شرکت بازرگانی مفید ترید
اتاق بازرگانی ایران - ازبکستان
Mofid Trade Company
شرکت بازرگانی مفید ترید يکي از با سابقه ترين واحدهاي اجرا کننده ی نمايشگاه هاي صنعتي بين المللي در کشور ازبکستان مي باشد. اين شرکت در سال 2006 تاسيس و عمده فعاليت آن در زمينه برگزاری نمايشگاه هاي مختلف صنعتي و بازرگاني در سطوح داخلي و بين المللي بوده است. این گروه همواره موفقيت خود در بخش های بازرگانی را مرهون سازماندهي مناسب و نيروي انساني متخصص و با تجربه خود مي داند که صحت در عملکرد را سرلوحه کاری خود قرار داده و لذا “حسن شهرت در بازار” را در کارنامه خود ثبت نموده است.
Uzbekistan AgroTech Agro Mash Expo
Uzbekistan AgroTech Agro Mash Expo is a 4-day event being held from 30th May to 2nd June 2017 at the Uzekspocentre Exhibition Centre in Tashkent, Uzbekistan. This event showcases products like technology and equipment, agricultural and food processing, Agricultural machinery, Fruit, vegetable processing, Packaging and labeling, Milk processing etc. in the Agriculture & Forestry, Biotechnology industries.
30.05.2017 00:00
Thank you for visiting us in AgroTech Agro Mash Expo Exhibition!
your information will be kept strictly confidential
تجارت با کشور ازبکستان
وضعيت اقتصادی ازبکستان
وضعيت اقتصادی ازبکستان

 

ازبکستان با 31 ميليون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور منطقه آسیای میانه است و بزرگترین تولیدکننده پنبه در جهان به شمار می‌آید. گاز، نفت و طلا از غنی‌ترین منابعی است که در طبیعت این کشور نهفته است. تولید ناخالص داخلی این کشور ۱۵/۶۴میلیارد دلار است. ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند. بر اساس آمار وزارت کار این کشور نرخ بیکاری در ازبکستان 8.9 درصد است. محصولات صادراتی این کشور شامل پنبه، طلا، انرژی، کودهای معدنی، فلزات آهنی و غیرآهنی، منسوجات، محصولات غذایی، ماشین‌آلات و اتوموبیل است که به کشورهای روسیه (۸/۲۳ درصد)، لهستان (۷/۱۱ درصد)، چین (۴/۱ درصد)، ترکیه (۷/۷ درصد)، قزاقستان (۹/۵ درصد)، اوکراین (۷/۴ درصد) و بنگلادش (۳/۴ درصد) صادر می‌شود. محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد غذایی، مواد شیمیایی و فلزات آهنی و غیرآهنی است که از کشورهای روسیه (۸/۲۷ درصد)، کره جنوبی (۲/۱۵درصد)، چین (۴/۱ درصد)، قزاقستان (۳/۷درصد)، آلمان (۱/۷ درصد)، اوکراین (۸/۴درصد) و ترکیه (۵/۴درصد) وارد می‌شود.

ظرفیت های تجاری
ظرفیت های تجاری

ازبکستان در سال ۱۹۹۱ از اتحاد جماهیر شوروی استقلال یافت. در این کشور طی سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ شش هزار و ۶۶۰ واحد کارخانه و تاسیسات مربوط به املاک دولتی به بخش خصوصی فروخته شد و در سال ۲۰۱۰ هشتاد درصد محصولات تولیدی داخلی در کل کشور و بیش از ۸۵% محصولات صنایع که تقریبا شامل تمام محصولات کشاورزی و گردش تجارت خرده فروشی می شد، به بخش خصوصی متعلق بود. در نتیجه انجام این فعالیت ها در مدت ۲۲ سال گذشته اقتصاد این کشور ۲۵% رشد کرده است و جمعیت این کشور از ۱۱ میلیون به ۳۰ میلیون نفر رسیده است. ازبکستان کشوری است که اقتصادش بیشتر مبتنی بر کشاورزی و دامداری است و صنایع قدرتمندی در آن وجود ندارد و بخشی از درآمدهای دولتی نیز از طریق فروش انرژی بدست می آید. محصول اصلی ازبکستان از ناحیه برداشت مزارع پنبه بوده که هر ساله ۳میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول خام و بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن الیاف پنبه در این کشور تولید می شود که از این لحاظ ازبکستان بزرگترین تولیدکننده پنبه در جهان شناخته می شود. ازبکستان در سال ۱۹۹۶ واردات فراورده های نفتی از خارج را متوقف و در سال ۱۹۹۷ خود به یک کشور صادرکننده فراورده های نفتی تبدیل شد. در بین صادرکنندگان گاز طبیعی نیز ازبکستان مقام دوم را در بین کشورهای مشترک المنافع در اختیار دارد و یکی از ۱۰ کشور استخراج کننده گاز طبیعی در جهان محسوب می شود که سالانه نزدیک به ۷۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی تولید می کند. چین و روسیه خریداران اصلی گاز ازبکستان به شمار می روند. در سال های بعد از فروپاشی شوروی بیش از ۱۶۲ میلیارد دلار در اقتصاد این کشور سرمایه گذاری شده است که بیش از ۵۶ میلیارد دلار آن سرمایه گذاری خارجی می باشد. شرکت های جمهوری اسلامی ایران نیز در رشد اقتصادی این کشور سهم قابل ملاحظه ای داشته و هم اکنون در این کشور بیش از ۱۵۰ شرکت ایرانی در زمینه های نفت و گاز، آبیاری، داروسازی، حمل و نقل، کاشی سازی و غیره فعالیت می کنند ولی با این اوصاف حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۳ تنها ۳۵۰ میلیون دلار بوده است که این میزان با ظرفیت های موجود میان دو کشور فاصله زیادی دارد و انتظار می رود مقامات دو کشور در سال های آینده در پرتو تقویت همکاری ها و ارتباط میان بخش های خصوصی، این رقم را افزایش دهند.

خدمات ما
واردات و صادرات
بازاریابی و فروش کالاهای ایرانی‌
مشاوره در زمینهٔ بازرگانی بین ایران و ازبکستان
حضور در نمایشگاه های تخصصی
خدمات پشتیبانی
ترخیص کالا از کلیه‌ گمرکات هوایی و زمینی‌
136 Usta Shirin Street, Tashkent, Uzbekistan.
Mon-Sat 9:00 tо 19:00